Zainteresowanie rozwiązaniami ekologicznymi z roku na rok przybiera na sile. Zmiany dzieją się na naszych oczach. Wydarzenia ze świata, takie jak powodzie i pożary coraz silniej uświadamiają nam, że ocieplenie klimatu jest faktem. Świadomość ekologiczna na dobre zagościła w głowach wielu osób. Zmieniają się nasze przyzwyczajenia, ale też coraz częściej zmiany widać w polskim i europejskim ustawodawstwie.

Branża opakowań, a w szczególności każdy producent tektury falistej, są na pierwszej linii frontu w walce o lepsze jutro. Podążając za trendami z poprzedniego roku, opakowania w 2021 roku koncentrują się na zrównoważonym rozwoju i ekologii, aby zapewnić nam jasną, przyjazną dla środowiska przyszłość.

Tektura falista jako substytut plastiku

Często przywoływane obrazy wysp śmieci w oceanach i dramatyczne zdjęcia morskiej fauny cierpiącej z powodu zanieczyszczenia, wyraźnie wskazują, że głównym problemem jest plastik. Jego źródłem są plastikowe opakowania, produkowane na masową skalę. Na szczęście rozwiązania są na wyciągnięcie ręki: to karton i tektura falista! Opakowania tekturowe w wielu obszarach z powodzeniem mogą zastępować plastik. Dodatkowa powłoka antytłuszczowa, bariera wodna lub antybakteryjna sprawi, że produkty świeże dłużej zachowają swoje właściwości. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii powłoki są bezpieczne i nadają się do kontaktu z żywnością. Użyte do ich produkcji składniki nie wpływają negatywnie na możliwość ich recyklingu. Warto wiedzieć, że zastosowane opakowanie ma coraz większy wpływ na decyzje podejmowane przez konsumentów. Produkty, których opakowania zrobione są z kartonu, mają szansę przyciągnąć kupujących, którym nieobojętny jest los planety. Materiał, z którego wykonane jest opakowanie może zaważyć czy Twój produkt trafi do sklepowego koszyka. Coraz więcej osób unika plastiku i zwraca uwagę aby kupowane produkty były zapakowane w karton.

  

Bezpieczeństwo

Wkładka z tektury falistej skutecznie zabezpieczy produkty w transporcie. Jest to rozwiązanie tanie i ekologiczne, surowiec raz użyty, może być wykorzystany do produkcji nowej tektury falistej. Jako producent tektury falistej oferujemy wiele wariantów: tektura 2 warstwowa, która może służyć jako izolacja termiczna, tektura 3 i 4 warstwowa z powodzeniem stosowana jest do zabezpieczenia w transporcie delikatnych produktów. Tektura falista 5 a nawet 7 warstwowa, o olbrzymiej odporności na ściskanie i zgniatanie to surowiec na opakowania, które muszą wytrzymać w trudnych warunkach.

  

Opakowania skrojone na miarę

Wielkość oraz wytrzymałość kartonu powinna uwzględniać specyfikę Twojego produktu, biorąc pod uwagę jego rozmiar, zachowanie podczas transportu i miejsce ekspozycji. Jeśli opakowanie nie jest odpowiednio dopasowane warto pamiętać o rozwiązaniach takich jak: przekładki tekturowe, wkładki czy kratownice, które je usztywnią lub dostosować jego wielkość do produktu zamawiając kartony o niestandardowych wymiarach. Optymalny rozmiar to lepsze zabezpieczenie naszego produktu, więcej miejsca w magazynie oraz więcej jednostek na palecie. By zapewnić odpowiednią wytrzymałość kartonu należy również dobrze dobrać materiał z którego będzie wykonany.

  

Kartony z białym nadrukiem 

Przez lata plastikowe opakowania kusiły ze sklepowych półek krzykliwymi kolorami. Odkąd coraz większe znaczenie zyskuje ekologia, wyraźnie widać odwrócenie od tej tendencji. Nadal ważna jest wyjątkowa estetyka opakowań. Przewiduje się, że w tym roku trendem będzie łączenie ekologicznych opakowań tekturowych z minimalistycznym designem wykonanym białym nadrukiem. Unikanie sztucznych barwników, stosowanie naturalnych kolorów i takich materiałów jak tektura falista czy karton świetnie wpisuje się w aktualne potrzeby. Druk kolorem białym, to ponadczasowa elegancja wynikająca z prostoty.